top of page

Current Topic :

Word Problems involving Money

1)

A toaster cost $20.50 more than an iron. Two toasters and an iron cost $131. How much did the iron cost?

(Include the dollar sign '$' in your answer)

Transparent-Gap.png
Transparent-Gap.png

Loading... Please wait.

$

Answer :

Units

Oops! That's not correct.

Check your answer again.

That's correct!

$30

bottom of page