top of page

Current Topic :

Word Problems involving Money

1)

An oven costs $397. It costs $167 more than a vacuum cleaner. What is the total cost of these two items?

(Include the dollar sign '$' in your answer in this format ➝ $123)

Transparent-Gap.png
Transparent-Gap.png

Loading... Please wait.

$

Answer :

Units

Oops! That's not correct.

Check your answer again.

That's correct!

I'm a paragraph. Click here to add your own text and edit me. It's easy.

bottom of page